Ortodonti Diş Teli Çeşitleri

Diş teli tedavi çeşitleri ve materyalleri düzgün dişlerle diş fırçalama ve diş ipi kullanımı daha rahat olduğundan ağız hijyeni daha iyidir.

Diş teli tedavi çeşitleri ve materyalleri

Diş Teli Tedavileri

Lingual ortodonti – İçten takılan Diş telleri
Lingual ortodonti, braketlerin dişlerin ön yüzeyi yerine, arka yüzeyine yapıştırılması suretiyle onların tamamen görünmez olmasını sağlayan bir tekniktir.

Invisalign (Telsiz Ortodonti)
Clear-Aligner, invisalign, orthoclear telsiz ortodonti teknolojisi sayesinde çapraşık dişler diş teli kullanılmadan görünmeyen şeffaf plaklar ile düzeltilebilmektedir.

Seramik Diş Telleri
Seramikten yapılan bu braketler şeffafdır ve daha az görünürler. Bu özelliklerinden dolayı yetişkin hastalarda ya da gençlerde çok tercih edilmektedir. Daha az görünmelerine rağmen metal braketlere göre daha kırılgan olmalarından dolayı kullanırken daha dikkatli olmak gerekir.

Altın Diş Telleri
Doku dostu olup, anti-alerjiktir. Sökülmesi kolaydır. Maliyetleri yüksektir.

Damon Diş Telleri:
Telin braket içinde ileri-geri kaymasına izin veren bir sistemdir. Damon braketlerinde elastik ya da çelik bağlar kullanılmaz.

Metal Diş Telleri
Günümüzde yaygın olarak kullanılan metal braketler, geçmişteki braketlere göre daha komforludur ve daha yüksek kaliteli paslanmaz çelik teller kullanılmaktadır. Bu ortodonti telleri; diş, dişeti dokuları ile son derece uyumludur ve doku dostu materyallerdir.