Invisalign (Telsiz Ortodonti)

Ortodontik tedavilerde gelinen en son teknolojilerden biri olan Invisalign (Telsiz Ortodonti), size özel yapılmış şeffaf plaklar (aligner) ile dişlerinizi düzeltmek için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir.

Hastalar estetik gülüş tasarımı elde edebilmek için ortodontistlere başvurmaktadırlar. “iyi bir gülüş” kişinin yüz simetrisini düzelttiği gibi genel görünüşünün iyileştirilmesinde de etkilidir. Hastalar düzgün dişlere ve iyi bir gülüşe sahip olmak istemelerine rağmen çoğu zaman sonuca ulaşmalarını sağlayacak olan telleri, estetik kaygılarından dolayı taktırmak istemezler. Estetik kaygıları yüksek olan hasta grupları için geleneksel braketlere en iyi alternatif lingual braketlerdir. Böylece hastalar başkaları tarafından fark edilmeyecek olan bir sistem sayesinde, dış görünüşlerinden hiç ödün vermeden başarılı sonuçlar elde edebilirler.

Kelime anlamı olarak “Lingual” dişlerin dil tarafı anlamına gelmektedir. Lingual ortodonti adından da anlaşılacağı gibi, dişlere kuvvet uygulayan tellerin bağlandığı braketlerin dişlerin dudak tarafındaki ön yüzeyleri yerine, dil tarafındaki arka yüzeylerine yerleştirildiği bir tekniktir. Lingual Ortodonti Tedavisi 1970’li yılların sonlarında kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden sınırlı vakalarda kullanılabilen bu sistem, artık çoğu vakada kullanılabilmektedir.
Dişlerin ön yüzlerine yerleştirilen labial braketler estetik materyallerle üretilmiş olsalar bile başkaları tarafından farkedilebilir. Bu nedenle hastaların büyük bir kısmı sabit apareyler ile ortodontik tedaviden kaçınırlar. Lingual braketler ise tamamen görünmezdirler. Bu nedenle görüntüsünden dolayı tel taktırmaktan kaçınan herkes tarafından tercih edilirler.

Lingual ortodonti, günümüzde labial ortodonti ile aynı potansiyele sahiptir. Lingual ortodonti, konvansiyonal ve kişiye özel teknikler olmak üzere iki sistem olarak uygulanmaktadır. Konvansiyonal sistem minimum hasta konforu, hekim için ekstra çaba gerektirmesi ve bitim aşamasındaki zorlukları nedeniyle dezavantajlıdır. Bu nedenle günümüzde kişiye özel üretilen sistemler geliştirilmiştir.

Lingual Ortodonti de Kişiye Özel Uygulama yapılır.


Kişiye özel braketler, değişik maloklüzyonlara sahip bir çok vakada kullanılabilen bir apareydir. Tamamen görünmez olmakla beraber temizlenmeleri kolaydır ve tedavi olduğunuzu yalnızca siz ve size tedaviyi uygulayan ortodontistiniz bilir. Bu apareyler tamamen kişiye özel dizayn edilir ve üretilir. Böylece hastaya konfor sağlarken başarılı sonuçların elde edilebilmesini sağlar. Bu apareylerde kullanılan hem teller hem de braketler bilgisayar destekli dizayn teknolojisi ile üretilmektedirler. Dikkat çekici şekilde düz olan braketler (anti-alerjik) hasta konforu sağlar ve hastanın apareylere çok hızlı bir şekilde alışabilmesini mümkün kılar.

Bu ortodonti sisteminde hasta ile birlikte hastanın beklentileri göz önünde bulundurularak bir tedavi planı oluşturulur. Alt ve üst çenelerden silikon ölçüler alınır ve bu ölçüler ortodonti uzmanı tarafından oluşturulan tedavi planı ile birlikte laboratuvara gönderilerek, hastaya özel apareyler üretilir. Tedavi bu apareylerle yürütülür ve tamamlanır.

Kişiye özel lingual braketler günümüzde dünyada en yaygın şekilde kullanılan lingual tedavi sistemidir.
Kişiye özel lingual braketler ile genç ve erişkin ayırt etmeksizin hemen hemen tüm vakalar tedavi edilebilir. Gerçekten görünmeyen tek apareydir. Nikel içermemesi sebebiyle anti-alerjenik özelliğe sahiptir ve temizlenebilmeleri kolaydır. Tedavi sonucunda başarılı sonuçlar elde edilir.

Lingual ortodonti tedavi yöntemi estetik kaygılarından dolayı tedavi olmaktan kaçınan veya devamlı tedavisini erteleyenler için çözüm, estetik kaygıların ön planda olduğu hasta gruplarında ise bir alternatiftir.