Lazer Destekli Diş Tedavisi

"Lazerli diş tedavisi, son zamanlarda ağrısız ve alternatif çözüm olmasından dolayı diş hekimlerinin tercih ettiği yöntem olmuştur."

Diş tedavilerinde 2 farklı alanda kullanılmaktadır. Lazer destekli diş tedavisinde Sert doku dediğimiz, diş ve kemik üzerinde uygulanabilir. Dişlerdeki çürükleri temizlemek ve dolguların dişlere daha kuvvetli tutunabilmesi için pürüzlendirme işlemlerinde kullanılmaktadır. Çürük temizlenirken hastanın ağız içerisinde aletlerle oluşan vibrasyon ve buna bağlı rahatsızlık hissi oluşmadığından lazerle diş tedavisi hastaya avantaj sağlamaktadır. Diş dokusundaki çürükler buharlaşarak işlem görmesiyle hasta rahatsız olmadan temizleme işlemi gerçekleşmiş olur.

Çoğu zaman anestezi ihtiyacı duyulmaz. Lazerle kron köprü çalışmaları için diş kesimi de yapılabilmekte, özellikle dentin hassasiyeti olan hastalarda rahat bir çalışma sağlanabilmektedir. Sert doku lazer destekli diş tedavisinde Periodontoloji, İmplantoloji ve Çene Cerrahisi alanlarında kemiğe yönelik uygulamalarda da kullanılmaktadır. Yumuşak doku lazerleri agız içi yumuşak dokularda gerçekleştirilen operasyonlarda kullanımı sağlanır.

Lazerle diş tedavisinin getirdigi avantajlar şunlardır:

Özellikle estetik diş hekimliğinin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri olan dişeti boyunun istenilen seviye ve kalınlıkta ayarlanmasında, diş etlerindeki morumsu siyahımsı renklenmelerin giderilmesinde, çoğu kez sadece jel veya spray şeklinde uygulanan yüzeyel anestezilerle işlem tamamlanmaktadır. Eski yöntemlere göre de lazerle yapılan bu çalışmalarda hasta tarafından daha az hissedilmekte, kanamasız olmakta, dikiş kullanılmamakta ve iyileşme daha çabuk olmakta ve koruyucu patlara ihtiyaç duyulmamaktadır.
Dil altı veya dudak damak arasında frenilum diye adlandırılan, perde şeklindeki bağcıkların aşırı bağlantılarının ortadan kaldırılmasında lazer uygulaması, yüzeysel bir spray anestezi ile gerçekleştirilmekte gene dikişsiz biten bu işlem eski yöntemlere göre çok daha kısa sürede iyileşme göstermektedir.