Çene Cerrahisi

"Çene cerrahisi, ağız içindeki tüm gömülü dişlerin yanı sıra , ağız ve dişlere bağlı kistik yapıların cerrahi işlemler ile çıkartılmasını ve protez yapımına yardımcı olmak için ağzın sert ve yumuşak dokularında yapılan düzeltmeleri içerir."

Diş çekimi tedavi edilemeyecek veya restorasyon yapılamayacak büyüklükte diş çürüklerinde, İleri periodontal (diş eti) rahatsızlıklarında, Diş köklerinde tedavi edilemeyen enfeksiyon ve apselerde, Ortodonti diş teli tedavi amacıyla, Malpoze (aşırı önde veya arkada bulunarak diş sırasında yer almayan) dişlerin, onarılamayacak kadar kırılmış diş ve diş köklerinin, Gömülü dişlerin çekimleri yapılmaktadır.

Yirmi Yaş Dişinin Çekilmesi

Ağızda diş dizisinin en sonunda süren ve en geç çıkan dişlerdir. Genelde 17 – 22 yaşlar arasında ağızda görülmeye başlarlar. Yirmi yaş dişlerinin pozisyonu, bulunduğu dokulara ve komşu dişlerine zarar verip vermemesi durumuna göre çekimine yada ağızda kalmasına karar verilmelidir. Çenelerde yeterli yer bulunması, çene ve diş boyutları arasında uygun bir oran bulunması, bu dişlerin sürme pozisyonları göz önünde bulundurulmalıdır. Diş eti altında (bir kısmı yada tamamı) gömük kalmış olanlar ile tamamen kemik içinde gömük kalmış olan dişlerin çekilmesinde yarar vardır.

Gençlik çağlarında gerekli tedaviler yapılmayıp erken dönemde çekilmiş 1. büyük azı dişi ve 2. büyük azı dişi nedeni ile ağızda diş eksikliği varsa, yirmi yaş dişlerinin korunması için gerekli tedavilerinin yapılması gereklidir. Daha sonraki dönemlerde bir köprü protezi yapılması gerekli olduğu durumlarda, yirmi yaş dişleri ile gerekli tedaviler yapılabilecektir. Aksi taktirde köprü protez uygulama şansı olamayacağı için bir hareketli protez uygulaması gerekliliği ortaya çıkabilir.

Yirmi yaş dişlerinin sebep olabileceği sorunlar;

Dişin etrafında ya da kökünde kist-tümör oluşumu, İltihap nedeni ile çene ağrısı, açıp kapatmakta zorluk, dişeti iltihabı, Öndeki dişlere baskı nedeni ile çapraşıklık, Çok ihmal edilmesi durumunda abse, Ağız içinde ya da yüzde şişlikler, Çürük ve bakteri birikimi nedeni ile ağız kokusudur.

Yirmi yaş diş çekim prosedürü;

Öncelikle klinik ortamında fakat daha steril şartlarda çekim yapılır. Ağrısız bir çekim için anestezi yapılıp, dişin bulunduğu bölge uyuşturulur. Dişin çekimi yapılır. Sonrasında gerekli ise dikişler atılıp bölgenin daha kolay iyileşmesi sağlanır. Gerekli görülüyor ise antibiyotik kullanımı sağlanır. Bununla birlikte ağrı kesici kullandırılır. Dikiş atıldı ise 1 hafta sonra dikişler alınır.

Diş Çekimi Sonrasında Dikkat edilmesi Gerekenler

Diş çekimi sonrası görülen en yaygın problem; çekim bölgesinde çekimi izleyen bir kaç gün içinde başlayan ağrılardır. Bunu engellemek için çekim sonrası uyarılar kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Diş çekildikten sonra doktorunuz kanamayı durdurmak için bölgeye steril bir tampon yerleştirir. Bu tamponu 45 – 60 dakika ısırmalısınız. Kanama hala devam ediyorsa ikinci bir tamponu aynı süre için koyabilirsiniz. Çekimden sonra 2 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. 2 gün boyunca sıcak gıdalar ve içecekler tüketmemelisiniz. Yara tam olarak iyileşene kadar yumuşak gıdalar tüketmeli, bol bol su içmelisiniz. İçecekleri pipetle içmemeli, alkol ve karbonhidratlı içecekler tüketmemelisin.

Çekimden sonra bir miktar kanama mutlaka olacaktır endişelenmeyin. Ağzınızı sık sık çalkalamanız ya da kanı sürekli tükürmeniz kan pıhtısını bozacaktır bunları yapmamaya dikkat edin ve kanı mümkün olduğunca yutmaya çalışın.

Sigara içmeniz yara iyileşmesini bozacağından 24 saat boyunca kesinlikle sigara içmemelisiniz. Tavsiye edilen 3 gün sigara içmemektir. Mümkün olduğunca ilk gün ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.

Anestezi etkisini kaybedene kadar uyuşmuş dil ve dudağı ısırmamaya dikkat edin. Çekimden sonra hafif bir ağrı normaldir anestezi etkisi geçmeden aspirin harici bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Çekim sonrası antibiyotik, ağrı kesici veya gargara reçete edilmişse düzenli olarak kullanmalısınız. Tuzlu ılık suyla gargara yapmak yaranın iyileşmesini hızlandıracaktır. Herhangi bir gargara reçete edilmediyse ılık tuzlu suyla gargara yapın. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

Dikiş atıldıysa 1 hafta sonra dikişlerinizi aldırın. Zor çekimleri takiben şişliği önlemek için ilk 24 saat bölgeye 20 dakikalık aralıklarla soğuk uygulayın. 24 saatten sonra ise sıcak uygulayın. Genellikle şişlik 48 saat sürer.

Çekim bölgesi hariç diğer dişleri düzenli fırçalamaya devam edin. 24 saat sonra çekim bölgesini de kibarca fırçalamaya başlayın. Dilinize takılan kemik kenarlarını kök zannedebilirsiniz ama endişelenmeyin kliniğimizde hiç bir zaman çekim sonrası kök bırakılmaz. Çekim bittikten sonra doktorunuz tüm diş köklerini size gösterecektir. Aklınıza takılan soruları sormakta tereddüt etmeyin. Herhangi bir rahatsızlığınızda lütfen hekiminize danışınız.

Apse ve Kist Operasyonları

Diş kökünün yapısal veya şekilsel bozukluğu nedeniyle kanal tedavisinin tam yapılamaması, Diş üzerinde çıkarılamayan bir restorasyonun varlığı nedeniyle kanal tedavisi yapılamaması, Kanal tedavisi sırasında alet kırıldıysa, kırılan aletin mutlaka çıkarılması gerekiyorsa, aleti çıkarmak amacıyla yapılmış kanal tedavisine rağmen hastanın ağrısının devam ettiği durumlarda, Diş kökünde kist oluşan vakalarda, Diş kökünün kemik içerisindeki 1/3 uç kısmının kırılması durumlarında.

Modern diş hekimliğinin ana amacı, diş kayıplarının önüne geçmektir. Artık diş hekimleri, doğal dişleri ağızda tutmak için ellerinden gelen çabayı göstermektedirler. Çünkü; tek bir dişin kaybı bile genel diş sağlığı ve görünümde olumsuz değişikliklere neden olmaktadır.